Termostatiniai balansiniai ventiliai užtikrina pastovios vienodos temperatūros palaikymą visuose buitinio karšto vandens sistemos taškuose.

Danfoss parengė universalią sprendimų sistemą, užtikrinančią vienodą visos buitinio karšto vandens sistemos temperatūrą, kartu sumažinant vandens pašildymo kaštus ir karšto vandens laukimo laiką. Toks sprendimas sudaro sąlygas automatiniu būdu termiškai dezinfekuoti sistemą (kovoti su Legionella bakterijomis), kartu sumažinant korozijos pasireiškimo ir nuosėdų susidarymo galimybę (dezinfekavimo laiko optimizavimas).
Siūlomo sprendimo pagrindas – termostatinis cirkuliacijos reguliavimo būdas (MTCV – daugiafunkcinis termostatinis cirkuliacinis ventilis), derinant jį su kitais sistemos elementais, tokiais kaip CCR (stovų dezinfekavimo modulis) ir TVM (termostatinis maišymo ventilis).

Terminis sistemos balansavimas

Tai naujas buitinis karšto vandens cirkuliacijos reguliavimo standartas. Reguliavimo metodai, kurie buvo taikomi eilę metų, rėmėsi statiniu sistemos balansavimu, neužtikrinančiu tinkamos vienodos temperatūros visuose ėmimo taškuose. Priežasčių yra daug:
– besikeičiančios sistemoje sąlygos dėl nuosėdų susidarymo (vamzdžių šiurkštumo pasikeitimas);
– besikeičiančios atliekamų skaičiavimų sąlygos dėl svyruojančios aplinkos temperatūros;
– cirkuliacijos savireguliavimo neįvertinimas dėl besikeičiančio karšto vandens poreikio, turinčio įtakos cirkuliacijos temperatūrai, o tai vėliau atsiliepia cirkuliacijos srautų parametrams;
– skaičiuojamų temperatūrų skirtumai, priklausomai nuo stovo lokalizavimo (skydinės sienos, ventiliacijos šachtos) – tai itin svarbu išsišakojusių karšto vandens sistemų atvejais, o taip pat ir daugelis kitų faktorių.

Danfoss siūlomo buitinio karšto vandens cirkuliacijos sistemos dinaminio balansavimo metodas pagrįstas terminiu sistemos balansavimu, naudojant termostatinius cirkuliacinius ventilius MTCV.
Šis metodas užtikrina pastovios vienodos temperatūros palaikymą visuose buitinio karšto vandens ėmimo taškuose. Be to:
– automatiškai pasiekiamas minimalus cirkuliacinis srautas, būtinas pageidaujamos temperatūros užtikrinimui;
– automatiškai pasiekiama adaptacija tiek prie besikeičiančių vidaus (hidraulinių), tiek ir prie išorinių (aplinkos temperatūros) sąlygų;
– eliminuojami hidrauliniai skaičiavimai, būtini slėgių išlyginimui cirkuliacijos kontūre.

MTCV tenkina individualius poreikius

MTCV A, O versija

MTCV

Bazinė versija (A) – turi termostatinio balansavimo funkciją, esant temperatūrai nuo 35 iki 60 °C. Sistemoms, kur reikalinga periodinė šiluminė dezinfekcija, bazinę versiją galima lengvai praplėsti ir gauti šiuos modulius:
Automatinės (tiesioginio veikimo) šiluminės dezinfekcijos modulis – versija (B). Šiame modulyje yra šiluminis elementas, kuris atidaro ventilį iš anksto nustatytam dezinfekcijos srautui, kai vandens temperatūra stove pakyla virš 65 °C. Be to, jis turi apsaugos funkciją, kuri pilnai uždaro srautą, kai vandens temperatūra viršija 75 °C.
Elektroninis automatinis dezinfekcinis modulis – versija (C). Šiame ventilyje yra šiluminės pavaros ir temperatūros jutikliai, kurie yra prijungti prie CCR2 elektroninio valdiklio. CCR2 valdiklis nuolat stebi buitinio karšto vandens sistemą, pilnai kontroliuodamas dezinfekcijos procesą kiekviename stove.

Dezinfekcijos proceso trukmė ir temperatūra gali būti programuojamos, siekiant patenkinti jūsų reikalavimus:
– dezinfekcijos temperatūra nuo 54 iki 78 °C
– dezinfekcijos laikas nuo 2 iki 450 minučių.
Norint dezinfekuoti sistemą, nepakanka turėti tiktai modulius. Pirmiausia būtina įkaitinti sistemos vandenį iki “dezinfekcijos temperatūros” ir palaikyti tokią temperatūrą tam tikrą laikotarpį. Moduliai gali būti praplečiami, sistemai veikiant – nebūtina išjungti vandens tiekimo.

Terminis dezinfekavimas

Tai puikus kovos su bakteriologiniu užkratu (Legionella pneumophila) metodas.
Pastaraisiais metais, specializuotoms sanitarinių-epidemiologinių tarnyboms atliekant buitinio karšto vandens tyrimus, dažnai užfiksuojami antrinio vandens užkrėtimo Legionella bakterijomis atvejai. Daugybė atliktų tyrimų ir publikacijų, skelbiamų įvairiose žiniasklaidos priemonėse, patvirtina, kad sistemų užkrėtimas Legionella bakterijomis kelia siaubingą pavojų žmonių sveikatai.
Yra daug kovos su Legionella bakterijomis metodų: chloravimas, ozonavimas, apdorojimas jodu, UV spinduliais ir terminis dezinfekavimas.
Paprasčiausias ir kartu labai efektyvus yra terminio dezinfekavimo metodas. Jo esmė – vanduo pakaitinamas iki dezinfekavimo temperatūros, kurioje vyksta bakterijų sterilizavimas ir – o tai yra nepaprastai svarbu visam procesui – tokia vandens temperatūra palaikoma tam tikrą laiką.

Techninis sprendimas

MTCV – daugiafunkcinis termostatinis cirkuliacinis ventilis yra paruoštas sistemos išplėtimui, t.y. darbui automatiniame terminio dezinfekavimo procese, jeigu tai būtų reikalinga. Terminio dezinfekavimo atveju būtina padidinti temperatūrą buitinio karšto vandens sistemoje ir užtikrinti cirkuliaciją iki reikiamos dezinfekavimo temperatūros.

Unikalaus firmos Danfoss sprendimo dėka galima pasiekti cirkuliacinės sistemos terminį subalansavimą taip pat ir terminio dezinfekavimo procese, be to, atsiranda nuoseklaus dezinfekavimo proceso valdymo galimybė, o tai leidžia įgyvendinti procesą „stovas po stovo“.

Dezinfekavimo laikas ir jo optimizavimas

Temperatūros pakėlimas sistemoje, siekiant atlikti terminį dezinfekavimą, gali ne tik išnaikinti bakterijas, kaip yra tikimasi, bet taip pat ir kelti daug kitų pavojų. Svarbiausi iš jų būtų:
– korozijos padidėjimas (ypač cinkuotų plieninių vamzdžių sistemose);
– nusiplikinimo rizika;
– kalkinių nuosėdų susidarymo rizika, dėl to buitinio karšto vandens sistemos vamzdžiai „apauga“.

Jeigu rekomenduojama atlikti terminį sistemos dezinfekavimą, jis turi būti atliktas sėkmingai, kartu optimizuojant aukštos temperatūros palaikymo laiką visoje sistemoje.
Tad kaip optimizuoti visą procesą? Danfoss siūlo panaudoti stovų dezinfekavimo modulį CCR, kuris valdo MTCV ventilių darbą.
CCR pagalba galima pasirinkti dezinfekavimo temperatūrą ir jo vykdymo laiką kiekvienam stovui.
CCR yra įrengta kontrolės sistema, siunčianti signalą apie tai, kad:
– dezinfekavimo procesas sėkmingai užbaigtas;
– stovas nedezinfekuotas, kartu nurodant stovo numerį;
– neveikia temperatūros jutikliai, kartu nurodant stovo numerį;
– valdymo sistemoje įvyko trumpasis jungimas, kartu nurodant jo vietą;
– nurodoma dezinfekavimo proceso trukmė.

Siekiant visiškai pašalinti nusiplikinimo riziką, Danfoss siūlo naudoti termostatinius maišymo ventilius, montuojamus prieš kiekvieną ėmimo tašką arba keliems taškams, kurie sudarytų buto įrangos dalį.

Šaltinis: http://heating.danfoss.com