Lituotų plokštelinių šilumokaičių keitimas į išardomus plokštelinius šilumokaičius

Kodėl atėjo laikas dažnai gendančius lituotus šilumokaičius keisti į išardomus?

Stebint situaciją Lietuvoje, kas vyksta su variu lituotų plokštelinių šilumokaičių gedimais, akivaizdu, kad reikia ieškoti sprendimų. Įmonės ir gyventojai dėl gedimų nuolat patiria išlaidų ir, darant subjektyvias prielaidas, aišku, kad situacija ateityje negerės, jeigu toliau bus naudojami šios technologijos šilumokaičiai pvz. karšto vandens ruošimui.

Istoriškai susiklostė, kad tarybiniais laikais šaltą vandenį šildydavo vamzdeliniuose šilumokaičiuose, kurie buvo įrengti pastato rūsyje šilumos punkte. Jų gabaritai buvo dideli, jie buvo neefektyvūs, bet tarnaudavo pakankamai ilgai ir patikimai, juos galima buvo remontuoti.

Atkūrus Lietuvos nepriklausomybę buvo nuspręsta senus šilumos punktus renovuoti ir atnaujinti pagal Vakarų šalių pavyzdį, kur šildymui ir karšto vandens ruošimui plačiai buvo naudojami variu lituoti plokšteliniai šilumokaičiai dėl jų mažo dydžio, lengvumo ir sąlyginai nedidelės kainos (lyginant su kito tipo šilumokaičiais: išardomais ar vamzdeliniais).

Vėliau, po renovacijos, tam tikruose miestų rajonuose gana greitai pastebėta, kad pradėjo gesti karšto vandens ruošimo šilumokaičiai net per garantinį laikotarpį. Vilniuje šilumos tinklų atstovai pradėjo ieškoti gedimo priežasčių, kvietė VGTU specialistus, kad šie rastų ir paaiškintų gedimo priežastis. Buvo iškelta daug lituotų šilumokaičių gedimo prielaidų, bet iš esmės tikrosios priežastys nebuvo rastos, nes niekas nekreipė dėmesio į šalto vandens cheminius parametrus, kurie ne visada atitikdavo lituotų šilumokaičių technologijos garantijos reikalavimus.

Taigi, lituoti plokšteliniai šilumokaičiai dažnai genda ten, kur šaltas vanduo tiekiamas iš vandens giluminių gręžinių. Gręžinių vanduo pasižymi dideliu mineralinių medžiagų kiekiu lyginant su vandeniu iš upių ar ežerų. Lituoto plokštelinio šilumokaičio gedimus labiausiai įtakoja vandenyje ištirpusių druskų jonai, ko pasekoje didėja vandens „savitasis elektrinis laidis“. Chemiškai grynas vanduo elektros srovės nepraleidžia. Tokiuose miestuose kaip Šiauliai, Kėdainiai, Mažeikiai, Radviliškis, Vilnius, Kaunas bei kituose miestų rajonuose savitasis elektrinis vandens laidis yra didesnis nei rekomenduoja variu lituotų plokštelinių šilumokaičių gamintojai, tokie kaip: Danfoss, Alfa Laval, Kelvion, Swep, Funke bei Hexonic (Secespol).

Šilumokaičių gamintojų leidžiamas savitasis elektrinis vandens laidis variu lituotiems plokšteliniams šilumokaičiams yra iki 500 µS/cm. Anksčiau minėtuose miestuose šis rodiklis yra žymiai didesnis. Pavyzdžiui Kėdainiuose šis rodiklis yra iki 1200 µS/cm, o tai reiškia, kad leistinas parametras variu lituotiems šilumokaičiams viršijamas 2,4 karto. Todėl rekomenduojamas lituotų plokštelinių šilumokaičių keitimas į išardomus plokštelinius šilumokaičius.

Ką daryti esant tokiai situacijai su šilumokaičių gedimais variantų nėra daug:

  • Keisti vandens sudėtį ir kokybę. Bet tai reikalauja daug sudėtingos įrangos, bei papildomų sąnaudų nuolat naudoti technologines ir chemines priemones vandens sudėties keitimui.
  • Naudoti naujas lituotų šilumokaičių technologijas, kaip Microplate, CoResist, Sealix. Bet tai irgi ne išeitis, nes šilumokaičiai žymiai brangesni ir vis tiek genda (nors tarnauja šiek tiek ilgiau).
  • Naudoti nerūdijančiu plienu sulituotus šilumokaičius Alfa Nova, Luna. Tačiau jų kaina 3-4 kartus didesnė nei variu lituotų.
  • Keisti į vamzdelinius šilumokaičius. Bet jie būtų didesnių gabaritų nei plokšteliniai ir kainuotų brangiau.
  • Geriausias variantas – lituotus šilumokaičius keisti į išardomus plokštelinius šilumokaičius.

UAB „Absoliuta“ jau nuo 2015 metų siūlo ten, kur dažnai genda lituoti plokšteliniai šilumokaičiai, juos keisti į Alfa Laval ir Danfoss išardomus plokštelinius šilumokaičius. Kodėl? Nes išardomų plokštelinių šilumokaičių plokštelės ne sulituotos variu, o šilumokaičio plokštelės tarpusavyje suspaustos įterpiant gumines tarpines. Tai užtikrina šių išardomų šilumokaičių žymiai ilgesnį tarnavimą be gedimų, nes kai nėra naudojamas vario lydmetalis, nėra vario korozijos ir šilumokaičių gedimų dėl korozijos.

Kodėl dabar atėjo laikas dažnai gendančius lituotus šilumokaičius keisti į išardomus? Nes jau kurį laiką bendradarbiaujame su patikimais gamintojais: Hexonic (Secespol) ir Ares, kurie gamina kompaktiškus išardomus plokštelinius šilumokaičius už priimtiną kainą.

Ekonominis pagrindimas yra, nes skaičiuojant kiek kartų reikia keisti lituotą gendantį lyginant su keitimu į išardomą: https://docs.google.com/spreadsheets/d/13sLrsrZp5lB9tOGL_GBtGGZYS_CNsGABlmK5zfApjfo/edit?usp=sharing

Apskaičiavome ir padarėme išvadas: jei lituotas šilumokaitis genda dažniau nei kas 2-4 metai, tai ekonomiškai yra naudingiau montuoti išardomą. Jei šilumokaitis genda kartą per 5 metus ar rečiau, tada reikia skaičiuoti šilumokaičių kainas bei montavimo išlaidas ir tada žiūrėti, kokio tipo šilumokaitį labiau apsimoka pasirinkti.

Nuo 2018 metų UAB „Absoliuta“ bendradarbiauja su Hexonic (Secespol) šilumokaičių gamintoju. Šis gamintojas pasiūlė kompaktiškus, nesunkius ir kokybiškus išardomus FA-004 tipo šilumokaičius už patrauklią kainą. Šių šilumokaičių galios paruošti karštą vandenį siekia net iki 400 kW (priklausomai nuo tiekiamo termofikato temperatūros). FA-004 išardomo šilumokaičio gabaritai yra kompaktiški: plotis 19 cm, aukštis 47 cm ir gylis iki 60 cm, pajungimai DN32, svoris nuo 40 iki 60kg, o šių šilumokaičių parametrai įspūdingi: PN16 slėgio klasė, 130°C maksimali leistina temperatūra ir guminės tarpinės EPDM HT tipo!

Gabaritų palyginimui su vienais populiariausių lituotų plokštelinių šilumokaičių Lietuvos rinkoje, pridedame palyginimo nuotraukas ir nuorodas į video apžvalgas:

  • Lituotų šilumokaičių tipai: XB10 / XB20 / XB30 / XB12 / HK1 / LB31 palyginimas su FA-004 išardomu šilumokaičiu

 

  • Lituotų šilumokaičių tipai: XB50 / XB51 / XB52 / HK2 / LC110 palyginimas su FA-004 išardomu šilumokaičiu

Taip pat galite matyti video:

 

FA-008 šilumokaičių galios paruošti karštą vandenį siekia net iki 250 kW (priklausomai nuo tiekiamo termofikato temperatūros). FA-008 išardomo šilumokaičio gabaritai yra kompaktiški: plotis 19 cm, aukštis 75 cm ir gylis iki 30 cm, pajungimai DN32, svoris nuo 54 iki 67kg, o šių šilumokaičių parametrai įspūdingi: PN16 slėgio klasė, 130°C maksimali leistina temperatūra ir guminės tarpinės EPDM HT tipo!

  • Lituotų šilumokaičių tipai: XB36 / XB37 / GBS500 / M25 / B25 / IC25 / LB60 palyginimas su FA-008 išardomu 4 pajungimų šilumokaičiu

Taip pat galite matyti video:

 

Taigi, lituotų plokštelinių šilumokaičių keitimas į išardomus plokštelinius šilumokaičius su laiku tampa vis paprastesnis ir užimantis vis mažiau laiko.

Dėl pasiūlymo kreipkitės:

Tel.: +370 (5) 240 51 10; el.p.: info@absoliuta.lt.
Mes siekiame būti naudingi!