Šilumokaičių, katilų ir šildymo sistemų plovimas.
Kodėl reikia plauti šilumokaičius, katilus ir šildymo sistemas?

Šildymo sistemos, kaip ir bet kuri inžinerinė sistema, reikalauja periodinio valymo. Tai šilumokaičių, šildymo sistemų plovimas, valymas, kitokia priežiūra. Laikui bėgant, eksploatuojant, kaupiasi kalkės bei kiti organiniai ir neorganiniai junginiai, kurie nusėda ant vidinių vamzdynų sistemos, radiatorių, katilų ir šilumokaičių paviršių. Šios nuosėdos sumažina vamzdžių skerspjūvį ir šilumos perdavimo efektyvumą. Todėl tai, kaip patalpų temperatūros sumažinimo padarinys, įtakoja maksimalią sistemos galią ir kuro suvartojimą (1 Pav.). Kadangi nuovirų šilumos laidumas yra 40 kartų žemesnis nei metalo šilumos laidumas šildymo sistemose, 1 mm storio nuosėdos ~7% sumažina šilumos perdavimą. Jeigu šis procesas nesustabdomas laiku, vožtuvai, ventiliai ir kita šilumokaičių įranga sugenda. Vamzdynų plovimas yra būtinas visiems 5-6 metų amžiaus konstrukcijų tipams. Kuro pereikvojimo priklausomybė nuo nuosėdų storio:

Nuosėdų storis, mm 1 2 3 4 5
Kuro pereikvojimas, % 6,8 10 14,7 18,1 22,4

Kaip plauti šildymo sistemas?

Yra daug techninio aptarnavimo būdų, susijusių su šildymo sistemos įrangos, mazgų ir detalių profilaktiniais darbais. Tarp dažniausiai taikomų būdų galima išskirti tokius kaip:
– išardomasis mechaninis plovimas;
– cheminis plovimas neišardant įrangos.

Mechaninis valymas yra dažniausiai taikomas įrangos ir išrenkamų šilumokaičių remontui, esant užsikimšimui ar gedimui. Mechaniškai valant šilumokaičius, jie yra išardomi, visos plokštelės yra išimamos, pamerkiamos ploviklyje ir praskalaujamos rankomis.
Dažniausiai taikomas vamzdynų valymo būdas yra neišardomas cheminis šildymo sistemų plovimas, kas leidžia palyginti lengvai ištirpdyti didžiąją daugumą nuovirų ir nuosėdų ir tokiu būdu išplauti jas iš šildymo sistemos.

Cheminis plovimo būdas, palyginant su kitais metodais, turi tam tikrus pranašumus, o būtent:

  • Paprastas procedūros atlikimas (nėra būtinybės ardyti vamzdžius).
  • Patikimas būdas atsikratyti nuovirų ir nuosėdų nuo vidinio vamzdynų paviršiaus.
  • Žema kaina.
  • Individualus cheminio reagento pasirinkimas kiekvienam nuosėdų tipui.
  • Cheminį šildymo sistemos plovimą galima atlikti net žiemos metu, nesustabdant šildymo sistemos.

Šilumokaičių, šildymo sistemų plovimas

Šiems darbams yra naudojamas specialusis plovimo aparatas su cirkuliaciniu siurbliu, kuris yra sujungimas su šildymo sistema. Įvedus visas būtinas, specialiai parinktas chemines medžiagas į šildymo sistemą, valymo tirpalas cirkuliuoja šildymo sistemoje 4-5 valandas, priklausomai nuo sistemos užteršimo lygio. Technologija yra pagrįsta žemu srauto greičiu (0,8-0,1 m/sek), siekiant užtikrinti nuosėdų pašalinimą cheminės reakcijos pagalba. Tai leidžia visiškai ištirpdyti visas nuosėdas ir pašalinti jas iš sistemos. Šildymo sistemos plovimo rezultatai:

Vamzdžiai (prieš plovimą – po plovimo):

Vamzdžių plovimas

 

 

 

Šilumokaičiai (prieš plovimą – po plovimo):

Radiatoriai (prieš plovimą – po plovimo):

 

 

 

Kuo plauti šildymo sistemas? Mūsų įmonė siūlo plovimo skysčius bet kurios konstrukcijos ir bet kurios talpos šildymo sistemoms. Šiandien rinkoje šilumokaičių (lituotų ir išrenkamų) ir šildymo sistemų plovimui, priklausomai nuo nuosėdų pobūdžio, yra naudojami įvairių reagentų rūgštiniai ir šarminiai skiediniai.