Vamzdžių valymas elektriniu būdu populiariausias ROTHENBERGER kanalizacijos valymo aparatu R600. Jis dažniausiai komplektuojamas su 22 mm diametro ir 22,5 mm valymo spirale ir keliais valymo antgaliais, bei pirštine. Maksimalus valomų vamzdžių diametras gali būti iki 150 mm. Maksimalus darbinis spiralės ilgis gali būti padidintas iki 60 mm, prijungiant papildomus spiralės galus po 4,5 m. Šis aparatas gali taip pat dirbti ir su 16 mm diametro spirale nekeičiant spiralės prispaudimo kumštelių bei su 10 ir 8 mm diametro spiralėmis naudojant specialius adapterius.

Kas slepiasi R 600 aparato viduje?

Atsukus keturis šoninio skydo varžtus lengvai galime prieiti prie aparato vidinių mechanizmų (spiralės prispaudimo kumštelių, variklio, pavaros mechanizmo, elektronikos). Toks lengvas priėjimas labai supaprastina ir pagreitina aparato valymą ir aptarnavimą. Viduje matome ROTHENBERGER patentuotą Center-Lock sankabos sistemą. Spiralės prispaudimo kumšteliai yra aparato viduryje, o ne prie galo. Kuo ši sistema ypatinga? Visų pirma tai lengvas ir paprastas kumštelių valymas bei keitimas. Antra drėgmė ir purvas nuo grąžinamos iš kanalizacijos spiralės nėra ištaškomi aplink (pvz. ant sienų), o pašalinami aparato viduje už apsauginių skydų. Kad purvas ir drėgmė nepatektų ant variklio jis yra apsaugotas plastikiniu gaubtu, todėl visi nešvarumai kaupiasi aparato apačioje iš kur juos lengva pašalinti. Dėka diržinės pavaros aparatas dirba tyliai, taip pat diržinė pavara apsaugo variklį nuo perkrovų užstrigus spiralei. Žinoma reikia nepamišti pastoviai (bent 1 kartą per savaitę) sutepti aparato guolius. Prie guolių tepimo taškų lengva prieiti neardant aparato.

R 600 – vamzdžių Ø 20–150 mm valymo mašina, skirta darbui serviso srityje, ligoninėse ir komunaliniame ūkyje.

R 600 – vamzdžių valymo mašina naudojama, kai:
– tiesioginis 16 mm ir 22 mm spiralių tvirtinimas;
– opcija: Ø 8 ir 10 mm su adapterio dėklu;
– maks. darbinis ilgis 60 m su Ø 22 mm S spiralėmis;
– maks. darbinis ilgis 50 m su Ø 16 mm S spiralėmis;
– maks. darbinis ilgis 10 m su Ø 8 ir 10 mm spiralėmis.

Modelis R 600 – galingas, nešiojamas, lengvai valdomas prietaisas vamzdžiams valyti.

Šis prietaisas dirba “Sectional-Cable” principu, t.y. sujungiama tik tiek spiralių, kiek jų reikia konkrečiam darbui atlikti. Todėl buvo galima prietaisą sukurti su tokiu sūkių skaičiumi, kuris leistų efektyviai valyti vamzdžius naudojant įvairius įrankius.
Prietaisas varomas elektriniu varikliu. Variklio jėga, spaudžiant rankeną, į spiralę perduodama per griebtuvus. Link vamzdyje susidariusio kamščio spiralė labai jautriai stumiama per taip vadinamą darbinį lanką tarp prietaiso ir valomo vamzdžio.
Šiam prietaisui tinka Ø16 ir Ø22mm spiralės.
Papildomų prietaisų pagalba galima naudoti ir Ø8 bei Ø10mm spirales siauroms santechninių vamzdžių alkūnėms valyti.
Maksimali darbo zona – spiralės maždaug 60m ilgio.

Saugumo technikos reikalavimai

Vamzdžių valymo prietaisas R 600 yra TÜV / GS patikrintas.
Prieš pradedant prietaiso eksploataciją, reikia patikrinti darbo vietoje esančią elektros instaliaciją.
Dirbti galima tik su nepriekaištingai tvarkingu, pagal VDE arba atskiros šalies specifinius saugumo reikalavimus instaliuotu elektros tinklu. Taip pat elektros instaliaciją turėtų patikrinti kvalifikuotas elektrikas. Laikykitės Nelaimingų atsitikimų profilaktikos instrukcijos VBG 4 “Elektriniai įrengimai ir darbo priemonės”.
Dirbant su vamzdžių valymo prietaisu, rekomenduojama saugumo sumetimais avėti guminius aulinius (izoliacija). Taip pat laikykitės ir elektros prietaisams keliamų saugumo technikos taisyklių.

Užsikimšusių vamzdžių valymas elektriniu būdu

Dirbant su Ø16 arba Ø22mm spiralėmis, įstumkite vedančiąją žarną su tvirtinimo dalimi į angą, esančią prietaiso užpakalinėje dalyje ir užfiksuokite ją stacionariu laikikliu, spragtuku. Vedančioji žarna prastumia spiralę, slopina vibraciją, surenka bei apsaugo nuo purvo, tuo pačiu yra ir viena iš dirbančiojo apsauginių priemonių. Spiralė įstumiama į prietaisą, priekyje pritvirtinamas tinkamas įrankis. Jis pasirenkamas pagal tai, kaip bus vengiama purvo.

Dėmesio! Prieš pradėdami sekančius veiksmus, užsidėkite apsaugines pirštines! Spiralę įkiškite apie 500mm į valomą vamzdį ir įjunkite vamzdžių valymo prietaisą dešinine eiga.
Spiralę ranka kiškite link nešvarumų kamščio. Jei pajuntamas lengvas pasipriešinimas, užsikimšusi vieta, iš prietaiso ištraukite tiek spiralės, kad iki vamzdžio susidarytų lankas. Šitas taip vadinamas darbinis lankas turi būti prilaikomas viena ranka (su pirštine), kita ranka spauskite rankeną žemyn – spiralė pradeda suktis.
Padarytą darbinį lanką dirbantysis spaudžia žemyn, stabiliai stovintis prietaisas spaudžia spiralę link nešvarumų kamščio. Pačios spiralės įtempimas ir rankinis spaudimas sukuria darbinį spaudimą, kuris vamzdyje stumia kamštį. Kai įtemptas darbinis lankas įsiskverbia į vamzdį, rankena atleidžiama ir spiralė ištraukiama iš prietaiso naujam lankui sudaryti. Tas procesas – sudaryti darbinį lanką ir besisukančią spiralę stumti į nešvarumų kamštį – kartojamas tol, kol kamštis pramušamas.

Pastaba: jeigu įrankis vamzdyje įstrigo į kamštį, perjunkite prietaisą į kairinę eigą ir judinkite spiralę pirmyn ir atgal, turėtumėte ją išvaduoti. Prietaisą vėl perjunkite į dešininę eigą ir iš naujo kiškite spiralę link kamščio. Kamščio parmušimo eigą kartokite, kaip aprašyta aukščiau.

Darbas su 8mm ir 10mm spiralėmis

Siauriems vamzdžiams arba vamzdžių alkūnėms valyti naudojamos Ø8 bei Ø10mm spiralės. Tam yra reikalingas priedas – adapterio apkaba, kuri laiko Ø8 bei Ø10mm spirales specialiame laikiklyje. Adapterio apkaba dedama vietoj vedančiosios žarnos. Tolimesni veiksmai yra analogiški veiksmams su standartinėmis spiralėmis.
Kad adapterio apkaba nenuslystų paskui spiralę, prietaise yra numatytas reguliuojamas stabdys. Stabdoma rankenos pakėlimu į aukščiausią padėtį. Jeigu tai neveikia, reikia iš adapterio ištraukti sriegio kaištį ir pakoreguoti ketinės dalies atstumą iki spyruokliuojančiosios įvorės (griebtuvo dalies). Tada sriegio kaištį reikia vėl tvirtai priveržti.