Natūralus geriamas vanduo buityje – ką reikėtų žinoti? Visiems rūpi sveikata, naudojamos buitinės technikos, namų santechnikos tinkama eksploatacija, ilgaamžiškumas. Šia tema daug diskutuojama. Kviečiame susipažinti su profesionalų nuomone…

Grynas.delfi STRAIPSNIS. Įspėjimas dėl kalkių nuosėdų: nežinant meistrų patarimų buitinę techniką teks išmesti

Kalkių nuosėdos – didžiulė problema, kuri gali sugadinti ne vieną buityje naudojamą prietaisą: virdulį ar net skalbimo mašiną. Kaip to išvengti, DELFI pasakoja patyrę buitinės technikos meistrai…

Rekomenduoja minkštinti vandenį

Cheminės technologijos fakulteto Fizikinės ir neorganinės chemijos katedros docentas Egidijus Griškonis pasakojo apie kalkių nuosėdų susidarymo procesą.
„Kalkių nuosėdos susidaro dėl vandenyje esančių druskų. Ar iš šulinio, ar iš giluminių gręžinių vanduo yra prisisotinęs vienokių ar kitokių druskų, dažniausiai tai būna kalcio ir magnio druskos ir geležies druskos, jos ištirpsta ir tokį vandenį vartojant indaplovėje, skalbyklėje ar virdulyje nuosėdos lieka. Kaitinant vandenį vyksta cheminiai virsmai ir nuosėdos išsikristalizuoja iš vandens. Labai dažnai jas vadina kalkėmis, tačiau iš tiesų tai ne kalkės, nes kalkės yra kalcio hidroksidas”, – sakė E. Griškonis.

Anot mokslininko, buitiniams reikalams labiau tinka minkštesnis arba mažiau druskų turintis vanduo: „Tam yra ir atitinkamos priemonės, vyksta vadinamas minkštinimas ir nudruskinimas. Jeigu čiaupe yra pateikiamas neminkštintas vanduo – toks, koks yra natūraliai, tuomet reikėtų jį minkštinti indaplovėse ar skalbyklėse. Minkštinimo priemonės gali stabdyti druskų išsiskyrimo procesą arba druskas paversti kitomis, kurios yra termiškai stabilios.”
Pasak pašnekovo, dėl nuovirų gali sugesti buitinė technika: „Paprastas pavyzdys, kalbant apie arbatinuką, jis ilgainiui nuo nuosėdų ir ilgiau šyla, ir garsiau veikia. Druskos padengia kaitinimo elementą ir šilumos perdavimas tampa blogesnis. Žinoma, tai yra ilgalaikiai procesai, ne per vieną dieną tai pastebima.”
Vis dėlto, pasak pašnekovo, minkštinto vandens gerti nerekomenduojama: „Minkštinimas vyksta, kai iš vandens yra pašalinami kalcio ir magnio jonai, kurie yra linkę sudaryti netirpias druskas ir nuoviras, bet vietoj jų yra išleidžiami kiti jonai – dažniausiai natrio, o tokio vandens geriau negerti, nes gali atsirasti kalio trūkumas. Gerti jau geriau vandenį su kalciu ir magniu.”

Skaitykite daugiau: http://grynas.delfi.lt/gyvenimas/ispejimas-del-kalkiu-nuosedu-nezinant-meistru-patarimu-buitine-technika-teks-ismesti

LRT HDREPORTAŽAS. Mokslininkai perspėja, kad prisipirkę vandens filtrų žmonės gali rimtai pakenkti savo sveikatai

 

Statyba JumsSTRAIPSNIS. Kodėl verta domėtis kalkinių apnašų susidarymu?

Kalkinių apnašų susidarymas ant įvairių buitinių prietaisų: virdulių, lygintuvų su garais, skalbimo mašinų, indaplovių ir kt. yra didelė problema, iškylanti naudojant vandenį iš centralizuotų vandens tiekimo tinklų. Pagrindinė šios problemos priežastis yra vadinamasis kietas vanduo.

Kietas vanduo. Kas tai?

Kietu vandeniu vadiname tokį, kuriame yra didelis kalcio ir magnio druskų kiekis, susikaupiantis požeminiam vandeniui skverbiantis iš giluminių grunto sluoksnių į paviršinius žemės sluoksnius. Tačiau kai kurių kalcio ar magnio druskų buvimas vandenyje nėra labai žalingas kalkinių apnašų susidarymo ant įvairių paviršių požiūriu. Vanduo būna kietas tuomet, kai jame yra kalcio, magnio chlorido ir sulfato druskų, tačiau šiuo atveju kalkinės apnašos nesusidaro. Kenksmingiausias yra kalcio karbonatas, dėl kurio, virinant vandenį, ant prietaiso sienelių formuojasi kalkinių nuosėdų sluoksnis. Tačiau jei prieš virimą vandenį įpilsime į indą ir paliksime tam tikram laikui, minėtosios kalcio druskos nusės indo dugne. Verdant tokį nusistovėjusį vandenį, apnašų susiformuos gerokai mažiau.
Specialistai gali išmatuoti konkretų vandenyje esančių minėtųjų druskų kiekį ir įvertinti, ar vanduo yra kietas, ar minkštas. Tačiau neverta gaišti laiko ir leisti pinigų, jei matote, jog paviršiai, turintys pakankamai ilgą tiesioginį kontaktą su vandentiekio vandeniu, yra padengti kalkėmis ar kitokiomis apnašomis. Šiuo atveju vertėtų surinkti visą reikiamą informaciją apie vandens valymo priemones ir vieną jų kuo skubiau įsigyti, nes kalkinių apnašų susidarymas ant įvairių paviršių daro tik neigiamą įtaką mūsų gyvenimo kokybei…

Kalkinės apnašos mažina gyvenimo komfortą…

Dėl kalkinių apnašų sluoksnio susiformavimo ant minėtųjų buitinių prietaisų vidinių sienelių, kaitinimo elementų ir kitų darbinių detalių iškyla daug nepatogumų. Pagrindiniai jų yra šie:

  • Paviršiai atrodo neestetiškai…
  • Prietaisai sunaudoja daugiau elektros energijos…
  • Prietaisai dažniau genda…
  • Prastesnė skalbimo kokybė…
  • Kenkiame savo sveikatai…

Jei jau paviršiai apkalkėjo…

Padengtus kalkinėmis apnašomis vidinius ar išorinius prietaisų ar atskirų jų dalių paviršius, santechninės įrangos (vonių, unitazų, kriauklių, plytelių) paviršius galima nuvalyti įvairiomis priemonėmis. Tai pastų, skysčių ar miltelių pavidalo cheminės priemonės, ant valomųjų paviršių užtepamos įvairiomis kempinėmis, šluostėmis, šepečiais ir po tam tikro laiko nuplaunamos vandeniu arba tiesiog įpilamos į inde esantį vandenį ir užkaitinamos iki reikiamos temperatūros, o praėjus nustatytam laiko tarpui, tirpalas išpilamas ir indas išskalaujamas švariu vandeniu. Žinoma, visais atvejais konkrečios priemonės pasirinkimą ir jos veikimo trukmę bei valymo efektyvumą lemia ne tik valančiosios cheminės priemonės, bet ir valomųjų paviršių kokybė. Santechnikos gamintojai, siekdami įgyti pranašumų prieš savo konkurentus, siūlo santechninę įrangą, padengtą porcelianu ar ypatingai aukštos kokybės keramika, kuri ne taip sparčiai tepasi ir yra lengviau valoma.
Kadangi mūsų šalyje vidutinės gyventojų pajamos yra nedidelės, o apklausos byloja, kad apie 20 procentų visų mūsų išlaidų yra skiriama buityje naudojamoms cheminėms priemonėms (skalbiamiesiems milteliams, skalbinių minkštikliams, šveitimo pastoms, skysčiams, milteliams, indų plovikliams, plaukų šampūnams, balzamams, kondicionieriams, kalkinių apnašų neutralizavimo skysčiams ir t. t.), todėl kiekvieno noras vartoti kuo kokybiškesnį vandenį yra visiškai pagrįstas.

Problemos gali būti kelios, o jų sprendimas – vienas.

Be kalkinių apnašų susidarymą lemiančių medžiagų, vandenyje yra ir kitų priemaišų:

  • Geležies (ruduoja kriauklės, unitazai, vonios, dėl per didelio geležies kiekio skalbiant atsiranda rudos dėmės ant skalbinių):

– vandenyje ištirpusi geležis (Fe2+) (pašalinama specialiais dervų filtrais);
– neištirpusi vandenyje geležis (Fe3+) (pašalinama mechaninio valymo filtrais).

  • Nitratais užterštas vanduo labai pavojingas žmogui, o ypač vaikams (rekomenduojami membraniniai valymo filtrai).
  • Bakteriologiškai užterštas vanduo (filtrai su ultravioletine lempa, kuriais galima sunaikinti vandenyje esančius mikroorganizmus).

Pasirenkant priemones, skirtas vandeniui minkštinti, verta nepamiršti ir aukščiau išvardintų vandens priemaišų. Kodėl? Kartais keletą tikslų galima pasiekti naudojant tas pačias priemones. O tai sutaupys Jūsų laiką ir pinigus!

Skaitykite daugiau: http://www.statybajums.lt/temos/vandentiekis-vandens-valymas/kodel-verta-dometis-kalkiniu-apnasu-susidarymu